Dzień za dniem
1 dzień - Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacją o Ekwadorze i wycieczce.
2 dzień - Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie.
3 dzień - Wycieczka na targ indiański w Otavalo – po drodze przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanu Cayambe (ok. 5700 m npm), wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych. W Otavalo możliwość fotografowania i zakupów na najsłynniejszym targu wyrobów ludowych w Ameryce Południowej. Po południu zwiedzanie San Antonio de Ibarra (centrum rzemiosła w drewnie) i Cotacachi (centrum rzemiosła w skórze).
4 dzień - Wycieczka do Parku Narodowego Cotopaxi i wulkanu Cotopaxi – 5897 m npm, najwyższego czynnego wulkanu na świecie. Podróż ok. 1.5 godziny po drodze asfaltowanej i godzina po utwardzonej, dojazd na parking (4500 m npm), po drodze obserwowanie laharów, roślinności typowej dla strefy paramo, jazda wyschniętym dnem jeziora, wspinaczka do schroniska Jose Rivas na 4800 m npm, trekking do lodowca (5000 m npm), poźniej postój przy jeziorze Limpiopungo (3800 m npm), obserwowanie ptaków (endemiczne mewy, dzikie kaczki i inne) i dzikich koni.
5 dzień - Wcześnie rano wycieczka do jeziora Quilotoa, znajdującego się w kraterze wulkanu i uznawanego za jedno z najpiękniejszych jezior w Ekwadorze. Później kierujemy się na zachód, zjeżdżając z wysokości prawie 4000 m do poziomu morza, przepiekną drogą ku oceanowi, obserwując po drodze plantacje bananów i innych roślin tropikalnych. W Montecristi, gdzie od ponad 150 lat plecie się najlepszej jakości kapelusze panama będziemy mieli okazję odwiedzić warsztat, gdzie są wykańczane te kapelusze, zanim trafią do sklepów w Quito lub zagranicę. Potem dojeżdżamy do Ruta de Spondylus, trasy, która wiedzie wzdłuż Pacyfiku, żeby dotrzeć do hotelu nad brzegiem oceanu.
6 dzień - Z Puerto López, płyniemy jachtem na wyspę La Plata, bedącą częścią Parku Narodowego Machalilla i znajdującą się 17 mil od wybrzeża. Nazywana jest małym Galapagos, bo można tu zobaczyć rzadką faunę i florę, podobną jak na Galapagos, w tym wiele gatunki ptaków (albatrosy, głuptaki niebieskonózkie, pelikany, fragaty), niektóre z nich endemiczne, a w wodach wokół wyspy kolonie lwów morskich. W miesiącach letnich (od czerwca do września) możliwość obserwowania wielorybów humbaków, które przypływają do wybrzeży Ekwadoru na sezon lęgowy, oferując niezapomniane widoki.
7 dzień - Najpierw jedziemy na plażę Los Frailes, znajdującą się 12 km od Puerto Lopez w Parku Narodowym Machalilla, największym chronionym obszarze nadbrzeżnym. Ten sektor charakteryzuje się obecnością suchych tropikalnych lasów, którymi niegdyś pokryta była większa część wybrzeża Pacyfiku, ale teraz prawie całkowicie zniknął. W 1998 roku, w tej strefie było 150 gatunków endemicznych roślin. Zrobimy godzinny spacer przez suchy las w parku, zanim dotrzemy na plażę Los Frailes, jedną z najpiękniejszych w Ekwadorze – możliwość kąpieli w tym małym zakątku raju. W południe jedziemy Ruta del Spondylus do Guayaquil i po zakwaterowaniu w hotelu zwiedzamy miasto - neogotycka katedra i przyległy Parque Bolivar, którego główną atrakcją są setki legwanów zielonych, czasem mających więcej niż metr, które swobodnie się poruszają po parku, promenadę Malecón nad brzegiem rzeki popularnej wśród mieszkańców, malownicza dzielnica Las Peñas, gdzie wspinamy się 444 stopni po zboczu Cerro Santa Ana do strażnicy.
8 dzień - Jedziemy teraz od oceanu w kierunku Andów na południowy wschód. Z poziomu morza wjeżdżamy na 4100 metrów, gdzie przekraczamy Park Narodowy Cajas, położony około 30 km na zachód od Cuenca. Z naszego autobusu, możemy podziwiać wiele jezior na 3500 m npm w obszarze paramo, gdzie jest szczególnie bogata flora i wiele lam (Park Narodowy to ponad 288 kilometrów kwadratowych obszaru chronionego!). Po przyjeździe do Cuenca w godzinach popołudniowych, można podziwiać to piękne kolonialne miasto.
9 dzień - Uważane za najpiękniejsze w kraju, miasto Cuenca (2550 m) ma niepowtarzalny urok. Trzecie co do wielkości miasto w Ekwadorze, które weszło na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku, oferuje fantastyczne możliwości podziwiania architektury kolonialnej i republikańskiej. Będziemy spacerować po brukowanych uliczkach z białymi domami, pokrytymi dachówką i kutymi balkonami pełnymi kwiatów. Cuenca jest też wyjątkowa ze względu na skarby sztuki kolonialnej, które znajdują się w jej kościołach i klasztorach w XVII i XVIII wieku. Odwiedzimy katedrę, kosciół El Sagrario, Plaza de las Flores, kosciół San Francisco y Santo Domingo, ruiny prekolumbijskie Todos los Santos i park Calderon. Później wizyta w warsztacie, gdzie od kilkudziesięciu lat produkuje się słynne kapelusze panama, gdzie możemy zobaczyć różne etapy produkcji tych kapeluszy; potem wizyta w Muzeum Kapeluszy znajdującym sie obok warsztatu. Wieczorem będziemy ogladać panoramę miasta z punktu widokowego w Turi.
10 dzień - Przed południem wycieczka do Ingapirca, najlepiej zachowanych budowli inkaskich w Ekwadorze. Przybywamy do „kamiennego muru Inków” co przekłada się na Ingapirca języku Indian keczua. Ten fort został zbudowany przez Inkę Huayna Capac w XV wieku. Możemy docenić znakomitą pracę w kamieniu i charakterystyczne nisze i drzwi w formie trapezów. Ten kompleks prawdopodobnie stanowił obszar odpoczynku wzdłuż Królewskiej Drogi Inków, prowadzacej z Quito do Cuenca i która w kwietniu 2014 roku została uznana przez UNESCO Dziedzictwem Kulturowym Ludzkości. Chętni mogą też odwiedzić miejscowe muzeum. Później wracamy z Ingapiraca na „Aleję Wulkanów” czyli drogę prowadzącą z południa na północ między kordylierami Wschodnią i Zachodnią Andów, pełnymi wulkanów. Dojeżdżamy do miejscowości Baños, u stóp wulkanu Tungurahua, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej, gorące źródła, i kaskady.
11 dzień - Rano zwiedzamy Baños, które jest jednym z największych sanktuariów w kraju, miejscem pielgrzymek do Matki Boskiej od Świętej Wody. Odwiedzimy kościół "Matki Boskiej od Świętej Wody" gdzie na ścianach wiszą obrazy przedstawiające cuda uczynione przez Matkę Boską z Baños. Popróbujemy wyrobów z trzciny cukrowej, z których słynie miasteczko, z mostu San Francisco zobaczymy kanion rzeki Pastaza, a później pojedziemy na punkt widokowy Bellavista, skąd będziemy mieli panoramiczny widok na miasto. Po południu jedziemy do Puyo „Szlakiem Wodospadów”, który biegnie wzdłuż wąwozów rzeki Pastaza. Po drodze przejedziemy tarabita (rodzaj kolejki linowej) przez rzekę Pastaza i zejdziemy do wodoskadu Pailón del Diablo (Diabelska Patelnia), najsłynniejszego wodospadu w kraju i przejdziemy po wiszącym moście.
12 dzień - Zwiedzanie orchidiarium w pobliżu Puyo (około 300 gatunków orchidei, 60 gatunków helikonii i kilkadziesiąt gatunków bromelii, rośliny lecznicze i użytkowe, drzewa użytkowe) i warsztatu wyrobów z drzewa balsa. Podróż Puyo – Misahualli, po drodze zwiedzanie Rezerwatu Yanacocha – obserwowanie zwierząt i ptaków zamieszkujących dżunglę ekwadorską. Zakwaterowanie w zajeździe, przed wieczorem kąpiel w basenie, odpoczynek.
13 dzień - Spływ canoa w dół rzeki Napo i później Arajuno, następnie wraz z lokalnym przewodnikiem robimy wycieczkę po dżungli pierwotnej, po drodze obserwowanie różnych gatunków roślin i ich właściwości leczniczych; zwiedzanie Muzeum Amazońskiego prowadzonego przez Indian Quichua, Centrum Odzyskiwania Dzikich Zwierząt (obserwowanie zwierząt i ptaków, które żyją w dżungli nadamazońskiej). Po południu zwiedzanie indiańskiej wioski Aguano (obserwowanie wyrobu typowej ceramiki) i płukanie złota w rzece Napo (większość rzek spływających z Kordyliery Wschodniej i Zachodniej Andów jest złotonośna).
14 dzień - Podróż powrotna do Quito, po drodze przystanek w Papallacta i kąpiel w gorących źródłach, (3300 m n.p.m., temp. wody - 40°C) u stóp wulkanu Antisana – obserwowanie typowej dla tego regionu roślinności i kolibrów. W czasie podróży obserwowanie różnych stref wysokościowych (klimat, roślinność) – od 600 m npm do 4000 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca i Park Narodowy Sumaco).
15 dzień - Przed południem targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.