Flora y Fauna

florayfauna

Ekwador ma największą różnorodność roślin i zwierząt na świecie. Jego bogactwo biologiczne znajduje odzwierciedlenie w szerokiej gamie organizmów. W rzeczywistości, 10% gatunków roślin naczyniowych na Ziemi koncentruje się na obszarze, który stanowi tylko niewielki kawałek powierzchni planety. Różne ekosystemy Ekwadoru oddziaływały na wiele sposobów w całej historii biologicznej kraju.
Wyobraźmy sobie wszystkie te obszary w jednym kraju: archipelag Galapagos, wybrzeże Pacyfiku, Andy i Amazonię, scenerię andyjska, suche lasy i tropikalne lasy deszczowe, połacie pustyni i wulkany pokryte śniegiem, jeziora polodowcowe i tektoniczne, lasy mangrowców ...

Flora

Terytorium Ekwadoru obejmuje okolo 25.000 gatunków roślin naczyniowych. Rodzina storczyków to prawie 4000 gatunków, co stanowi ponad 15% istniejących gatunków na świecie i 30% gatunków wystepujących w Ameryce Łacińskiej. W Andach występuje ponad 1500 gatunków, a pozostałe zostały zinwentaryzowane w Amazonii i na wybrzeżu.

Fauna

Około 3800 gatunków kręgowców, 1630 gatunków ptaków, 320 gatunków ssaków, 350 gatunków gadów, 375 gatunków płazów, 800 gatunków ryb słodkowodnych i 450 gatunków ryb morskich zostało zarejestrowanych w Ekwadorze. Ekwador ma więcej gatunków ptaków niż w jakikolwiek inny kraj Ameryki Łacińskiej, jako ze skupia 18% wszystkich gatunków ptakow na świecie. Chociaż Brazylia jest 30 razy większy niż Ekwador ma prawie taką samą liczbę gatunków ptaków. Okolo 15% gatunków endemicznych na świecie żyje się w Ekwadorze - w Andach, na wybrzeżu Pacyfiku i w Amazonii. Poza tym Ekwador ma największą gęstość ptaków na świecie. Ziemie Ekwadoru są miejscem zamieszkania dla ponad miliona gatunków owadów, z których 2500 gatunkow to owady nocne.

Podsumowując, faunistyczny skarbiec Ekwadoru jest bogatszy niż jakikolwiek inny ekosystem.