Ludność

población

Ekwador ma około piętnaście i pół miliona mieszkańców, rozdzielonych wśród dwudziestu czterech prowincji wybrzeża, gór, Amazonii i wysp Galapagos. Ponadto dziesięć procent ludności wyemigrowało w ostatnich latach i obecnie mieszka po całym świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii i we Włoszech.
Ludność Ekwadoru jest wieloetniczna. Oprócz najliczniejszych Metysów obejmuje tubylcze społeczności, które stanowią prawie 20% populacji. Też znajduje się tu ludność rasy czarnej, głównie w prowincjach Esmeraldas i Imbabura i grupy białych ludzi pochodzenia europejskiego, w całym kraju. Istnieje również mniejszość azjatyckich imigrantów i setki tysięcy Kolumbijczyków przybyłych do Ekwadoru w wyniku problemów wewnętrznych w ich kraju.

Konstytucja Ekwadoru uznaje absolutną równość wobec prawa wszystkich obywateli Ekwadoru, i choć nie można negować utrzymywania się pewnych uprzedzeń rasowych, populacja ekwadorska jako całość jest dobrze zintegrowana. Można podkreślić udział społeczności lokalnych - tradycyjnie na marginesie - w polityce. Teraz mają lokalne władze i przedstawicieli w ekwadorskim parlamencie.

Językiem dominującym i powszechnie używanym w całym kraju jest hiszpański uznany jako język urzędowy, wraz z językiem quichua. Jednak rdzenna ludność mieszkająca w różnych regionach geograficznych kraju mówi również innymi językami i Dzieńlektami, jak shuarchicham, achuar, a'lingae zaparo (uznanego przez UNESCO Niematerialnym Dziedzictwem Ludzkości), sequoia, epera i wielu innych. Angielski stał się językiem pracy, szczególnie wśród młodych ludzi. Portugalski, francuski, włoski i niemiecki są znane i praktykowane przez mniejszości koncentrujace się w dużych miastach. Podsumowując, można powiedzieć, że ludność Ekwadoru jest wielorasowa, wielokulturowa i wielojęzyczna.