Dzień za dniem
1 dzień - Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacją o Ekwadorze i wycieczce.
2 dzień - Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie.
3 dzień - Wycieczka na targ indiański w Otavalo – po drodze przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanu Cayambe (ok. 5700 m npm), wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych. W Otavalo możliwość fotografowania i zakupów na najsłynniejszym targu wyrobów ludowych w Ameryce Południowej. Po południu zwiedzanie San Antonio de Ibarra (centrum rzemiosła w drewnie) i Cotacachi (centrum rzemiosła w skórze).
4 dzień - Wycieczka do Parku Narodowego Cotopaxi i wulkanu Cotopaxi – 5897 m npm, najwyższego czynnego wulkanu na świecie. Podróż ok. 1.5 godziny po drodze asfaltowanej i godzina po utwardzonej, dojazd na parking (4500 m npm), po drodze obserwowanie laharów, roślinności typowej dla strefy paramo, jazda wyschniętym dnem jeziora, wspinaczka do schroniska Jose Rivas na 4800 m npm, trekking do lodowca (5000 m npm), poźniej postój przy jeziorze Limpiopungo (3800 m npm), obserwowanie ptaków (endemiczne mewy, dzikie kaczki i inne) i dzikich koni.
5 dzień - Podróż do dżungli nadamazońskiej, najpierw Panamericana do Ambato i stamtąd drogą Ambato-Baños-Puyo. Po drodze zwiedzanie hacjendy La Cienega (typowa hacjenda z XVII w.), przystanek przy jeziorku Yambo, w parku Juan Benigno Vela w Ambato, w wiosce Indian Salasaca (targ wyrobów indiańskich) i miejscowości Baños, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej, gorące źródła, kaskady; kosztowanie typowych wyrobów z trzciny cukrowej, z których słynie miasteczko. Po południu jedziemy do Puyo „Szlakiem Wodospadów”, który biegnie wzdłuż wąwozów rzeki Pastaza. Po drodze przejedziemy tarabita (rodzaj kolejki linowej) przez rzekę Pastaza i zejdziemy do wodoskadu Pailón del Diablo (Diabelska Patelnia), najsłynniejszego wodospadu w kraju i przejdziemy po wiszącym moście.
6 dzień - Zwiedzanie orchidiarium w pobliżu Puyo (około 300 gatunków orchidei, 60 gatunków helikonii i kilkadziesiąt gatunków bromelii, rośliny lecznicze i użytkowe, drzewa użytkowe) i warsztatu wyrobów z drzewa balsa. Podróż Puyo – Misahualli, po drodze zwiedzanie Rezerwatu Yanacocha – obserwowanie zwierząt i ptaków zamieszkujących dżunglę ekwadorską. Zakwaterowanie w zajeździe, przed wieczorem kąpiel w basenie, odpoczynek.
7 dzień - Spływ canoa w dół rzeki Napo i później Arajuno, następnie wraz z lokalnym przewodnikiem robimy wycieczkę po dżungli pierwotnej, po drodze obserwowanie różnych gatunków roślin i ich właściwości leczniczych; zwiedzanie Muzeum Amazońskiego prowadzonego przez Indian Quichua, Centrum Odzyskiwania Dzikich Zwierząt (obserwowanie zwierząt i ptaków, które żyją w dżungli nadamazońskiej). Po południu zwiedzanie indiańskiej wioski Aguano (obserwowanie wyrobu typowej ceramiki) i płukanie złota w rzece Napo (większość rzek spływających z Kordyliery Wschodniej i Zachodniej Andów jest złotonośna).
8 dzień - Podróż powrotna do Quito, po drodze przystanek w Papallacta i kąpiel w gorących źródłach, (3300 m n.p.m., temp. wody - 40°C) u stóp wulkanu Antisana – obserwowanie typowej dla tego regionu roślinności i kolibrów. W czasie podróży obserwowanie różnych stref wysokościowych (klimat, roślinność) – od 600 m npm do 4000 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca i Park Narodowy Sumaco).
9 dzień - Transfer na lotnisko, przelot na wyspe Baltra (27 km2) na Galapagos (flora – kilka gatunkow kaktusów, drzewo „palo santo” i mangrowce), transfer na jacht wycieczkowy. Po południu zwiedzanie wyspy Seymour Norte (1.9 km2), z kolonią lwów morskich, iguan lądowych i ptaków morskich, m.in. fragat i głuptaków niebieskie nóżki. W nocy statek płynie na wyspę Genovesa.
10 dzień - Wyspa Genovesa, najbardziej na NE wysunięta wyspa archipelagu, będąca kalderą wulkanu, który wznosi sie 64 m npm. Na wyspie żyją foki, lwy morskie, iguany, jaskółki z Galapagos i z Madeiry, mewy o rozdwojonym ogonie, mewy lawowe, pufiny, fragaty, głuptaki czerwone nóżki, głuptaki zamaskowane, piloty czerwone dzioby, cztery gatunki zięb, cucubes i inne. Roślinność typowa dla rejonów półpustynnych – kaktusy, drzewa palo santo, krzewy kolczaste. W nocy jacht plynie na wyspę Bartolomé.
11 dzień - Wyspa Bartolomé (1.2 km2) o księżycowym krajobrazie. Na wyspie znajdują się pingwiny Humboldta, żółwie morskie, jaszczurki lawowe, a w pobliżu rekiny. Flora to głównie kaktusy, tiquilia i przy brzegu mangrowce. Po południu plaża Bachas na wyspie Santa Cruz (986 km2), drugiej co do wielkości i najbardziej zaludnionej wyspie archipelagu, możliwość kąpieli, plażowania. W okresie reprodukcji zółwi morskich można je tutaj oglądać z bliska, a w pobliskich stawach okresowo pojawiają się różowe flamingi. W nocy statek płynie na wyspę Plaza.
12 dzień - Wyspa Plazas o płaskiej powierzchni, utworzonej z bloków lawowych wydźwigniętych z dna morskiego; fauna iguan lądowych, lwów morskich, endemicznych krabów, ptaków (endemiczne mewy, endemiczne jaskółki, pufines, zięby Darwina, etc.). Ciekawy wygląd nadaje wyspie roślina Sesuvium tworząca czerwony dywan w części wschodniej wyspy oraz liczne kaktusy. Po południu zwiedzanie Stacji Biologicznej Charles Darwin na wyspie Santa Cruz. Nocleg w hotelu w miejscowości Puerto Ayora, największej miejscowości archipelagu.
13 dzień - Po śniadaniu zwiedzanie kraterów bliźniaczych na wyspie Santa Cruz. Później transfer autobusem do kanalu Itabaka na wyspie Santa Cruz, przejazd promem na wyspę Baltra i odlot do Quito.
14 dzień - Przed południem targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.