Dzień za dniem
1 dzień - Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacją o Ekwadorze i wycieczce.
2 dzień - Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie.
3 dzień - Wycieczka na targ indiański w Otavalo, po drodze, przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanu Cayambe (ok. 5700 m npm), wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych. W Otavalo możliwość fotografowania i zakupów na najsłynniejszym targu wyrobów ludowych w Ameryce Południowej. Po południu wizyta w indiańskim warsztacie wyboru tradycyjnych instrumentów muzycznych w Peguche i zwiedzanie Cotacachi (centrum rzemiosła w skórze).
4 dzień - Podróż do szosą Panamericana do Cuenca, miasta uznanego przez UNESCO Dziedzictwem Kulturowym Ludzkości. Po drodze zwiedzanie hacjendy La Cienega (typowa hacjenda z XVI w.), przystanek przy jeziorku Yambo, w parku Juan Benigno Vela w Ambato oraz przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanów Chimborazo (6310 m npm – najwyższy wulkan w Ekwadorze) i Carihuairazo (5020 m). Zakwaterowanie w hotelu w centrum Cuenca.
5 dzień - Wycieczka do Ingapirca, najlepiej zachowanych budowli inkaskich (najpierw ok. godziny po drodze asfaltowej i później ok. godziny po drodze utwardzonej). Po południu zwiedzanie centrum kolonialnego (katedra, park Calderon, kościół El Sagrario, Plaza de las Flores, kościoły San Francisco y Santo Domingo, ruiny prekolumbijskie Todos los Santos), wycieczka do punktu obserwacyjnego w Turi.
6 dzień - Zwiedzanie słynnych miejscowości w rejonie Cuenca: Gualaceo (centrum tkactwa i obuwnictwa oraz największe w Ekwadorze centrum orchidei – ok. 2000 gatunków), Chordeleg (miejscowość słynąca ze złotnictwa) i Sigsig (centrum wytwarzania kapeluszy panama).
7 dzień - Wcześnie rano podróż do dżungli nadamazońskiej, najpierw Panamericana do Ambato i stamtąd asfaltową drogą Ambato-Baños-Puyo. Po drodze przystanek w wiosce Indian Salasaca (targ wyrobów indiańskich) i w miejscowości Baños, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej, gorące źródła, kaskady; kosztowanie typowych wyrobów z trzciny cukrowej; przejazd tarabita (rodzaj kolejki linowej) przez rzekę Pastaza, wycieczka do wodospadu Pailón del Diablo.
8 dzień - Zwiedzanie orchidiarium (około 300 gatunków orchidei, 60 gatunków helikonii i kilkadziesiąt gatunków bromelii, rośliny lecznicze i użytkowe, drzewa użytkowe) i warsztatu wyrobów z drzewa balsa. Podróż Puyo – Misahualli, po drodze zwiedzanie Yanacocha – centrum odzyskiwania zwierzat, gdzie można obserwować zwierzęta zamieszkujące dżunglę amazońską. Zakwaterowanie w zajeździe, przed wieczorem kąpiel w basenie, odpoczynek.
9 dzień - Spływ canoa w dół rzeki Napo i później Arajuno, wycieczka po dżungli, po drodze obserwowanie różnych roślin (wyjaśnienia lokalnego przewodnika); zwiedzanie Muzeum Amazońskiego prowadzonego przez Indian Quichua, Centrum Odzyskiwania Dzikich Zwierzat (obserwowanie zwierząt i ptaków, które żyją w dżungli nadamazońskiej). Po południu zwiedzanie indiańskiej wioski Aguano (obserwowanie wyrobu typowej ceramiki), płukania złota w rzece Napo.
10 dzień - Podróż powrotna do Quito. Po drodze kąpiel w gorących źródłach w Papallacta (3300 m n.p.m., temp. wody - 40°C) u stóp wulkanu Antisana – obserwowanie typowej dla tego regionu roślinności i kolibrów. W czasie podróży obserwowanie różnych stref wysokościowych (klimat, roślinność) – od 600 m npm do 4000 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca i Park Narodowy Sumaco).
11 dzień - Podróż na wybrzeże, na trasie Quito – Pedernales. Przekraczanie Kordyliery Zachodniej Andów i obserwowanie stref roślinnych od ponad 3000 m npm do 0 m npm, a także obserwowanie plantacji palm oleistych, bananów, kakao, maracuya i innych. Po drodze przystanek u Indian Tsachila, zwiedzanie lokalnego muzeum i zapoznanie sie ze zwyczajami, stylem życia i kulturą tych Indian.
12 dzień - Wcześnie rano wyjazd do rezerwatu Mache-Chindul. Wycieczka konno wewnątrz rezerwatu, jednego z ostatnich pozostałości tropikalnego lasu wilgotnego na wybrzeżu Ekwadoru i być może na świecie, który charakteryzuje wysoki poziom bioróżnorodności i endemizmu. Po południu przejazd do miejscowości Cojimies, a tam wycieczka łódką po mangrowcach w estaurium rzeki Cojimies, gdzie występują różne gatunki skorupiaków i ptaków morskich. Przed wieczorem kąpiel w oceanie.
13 dzień - Wycieczka do rezerwatu lasu suchego Lalo Loor, który jest jednym z niewielu pozostałości po suchym lesie, który pokrywał cale wybrzeże Manabi i na tym obszarze zachował się prawie bez zmian. Rezerwat obejmuje około 200 hektarów tropikalnych lasów liściastych, na południe od miasta Pedernales, gdzie flora i fauna tego lasu przystosowały się do suchego klimatu, adaptując specjalne mechanizmy przetrwania i gdzie można obserwować i słuchać małpy wyjce, ptaki (ok. 175 gatunków) i orchidee. Poźniej podróż powrotna do Quito.
14 dzień - Przed południem targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.