log in

Podpatrywanie ptaków

Ekwador jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków na świecie, bo jest ich  zadziwiająca różnorodność. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę gatunków ptaków na jednostkę powierzchni, w kraju o rozmiarze trochę mniejszym niż Polska (zaledwie 1,5% powierzchni Ameryki Południowej), występuje dwa razy więcej gatunków niż w całej Ameryce Północnej i więcej niż w całej Europie, z tego powodu Ekwador jest często nazywany "krainą ptaków". Kraj ten posiada ponad 1650 gatunków na obszarze kontynentalnym i dodatkowo 38 gatunków na Wyspach Galapagos, co stanowi ponad połowę wszystkich gatunków Ameryki Południowej; tego nie może ci zaoferować żaden inny kraj na świecie.

Fascynująca geografia i niepowtarzalne krajobrazy Ekwadoru, z łatwym i wygodnym dostępem do najlepszych stref, gdzie można obserwować ptaki, pozwoli to robić zarówno w lasach górskich i mglistych lasach subtropikalnych, które otaczają andyjskie wulkany, jak i w dżungli nadamazońskej i na wybrzeżu Pacyfiku.  

W skrócie

Zachwyci Cię         14 dni

W ciągu dwóch tygodni będziesz miał możliwość obserwować ptaki na tropikalnym wybrzeżu Ekwadoru i w dżungli nadamazońskiej, a także w lesie mglistym na skłonach Andów i w dolinach sródandyjskich.  Wycieczka obejmuje miejsca, które są zaliczane do IBA (Important Bird Area) jak na przykład region Choco, który jest jednym z najbardziej zróżnicowanych miejsc na świecie i jest też klasyfikowany jako EBA (Endemic Bird Area).

Dzień 1 : PRZYLOT DO QUITO
Dzień 2 : QUITO - CENTRUM HISTORYCZNE - MITAD DEL MUNDO
Dzień 3 : QUITO – BAHIA DE CARAQUEZ
Dzień 4 : BAHIA DE CARAQUEZ – HUMEDAL LA SEGUA – ISLA CORAZON- COJIMIES
Dzień 5 : COJIMIES – REZERWAT MACHE CHINDUL- COJIMIES
Dzień 6 : COJIMIES – REZERWAT LALO LOOR - QUITO
Dzień 7 : QUITO – TANDAYAPA - BELLAVISTA
Dzień 8 : BELLAVISTA – REZERWAT NAMBILLO-MINDO
Dzień 9 : REZERWAT NAMBILLO - MINDO - QUITO
Dzień 10: QUITO – PAPALLACTA - COSANGA
Dzień 11: COSANGA – CORDILLERA DE GUACAMAYOS - TENA
Dzień 12: TENA - BAÑOS
Dzień 13: BAÑOS - QUITO
Dzień 14: QUITO- ODLOT

Dzień za dniem

1 dzień - Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacją o Ekwadorze i wycieczce.  

2 dzień - Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku  oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie.

3 dzień - Podróż na wybrzeże, na trasie Quito – Bahía de Caraquez. Przekraczanie Kordyliery Zachodniej Andów i obserwowanie stref roślinnych od ponad 3000 m npm do 0 m npm - po drodze postoje żeby obserwować przydrożną roślinność i ptaki, a także plantacje palm oleistych, bananów, kakao, maracuya i innych.

4 dzień - Podróż do Humedal La Segua, który został uznany przez Ramsar jako miejsce o znaczeniu globalnym, gdzie w środowisku jezior słodkiej wody, obszarów podmokłych słodkiej wody, mangrowców i obszarów suchych krzewów występuje około 160 gatunków ptaków, głównie brodzących. Po południu zwiedzanie wyspy Corazón w estuarium rzeki Chone, gdzie można obserwować ptaki typowe dla mangrowców.  Przed wieczorem przejazd do Pedernales i nocleg w zajeździe niedaleko od Pedernales.

5 dzień - O świcie wycieczka do rezerwatu Mache-Chindul, który choć fizycznie odizolowany od Andów, posiada gatunki, które są również w niższych wysokościach andyjskich lasów oraz gatunków endemicznych na obszarze bio-Chocó. Część rezerwatu obejmuje pierwotny wilgotny las tropikalny, typowy dla wybrzeża i las wtórny, co powoduje dużą różnorodność gatunków ptaków, których jest ponad 30 w rezerwacie.  Po południu powrót do zajazdu, możliwość kąpieli w oceanie, plażowania.

6 dzień – Wczesnie rano wycieczka do rezerwatu lasu suchego Lalo Loor, który jest jednym z niewielu pozostałości po suchym lesie, który pokrywał cale wybrzeże Manabi i na tym obszarze zachował się prawie bez zmian. Rezerwat obejmuje około 200 hektarów tropikalnych lasów liściastych, gdzie można obserwować i słuchać małpy wyjce, ptaki (ok. 175 gatunków) i orchidee. W drodze powrotnej do Quito przystanek w Tinalandia, unikalnym miejscu na zachodnim zboczu Andów, na południowym krańcu regionu bio-Chocó. Na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza, Tinalandia jest znana ze swoich wyjątkowych możliwości obserwacji ptaków, których tu występuje ponad 350 gatunków.

7 dzień – Podróż do rezerwatu Yanacocha, położonego na północny zachód od wulkanu Guagua Pichincha na 3600 metrów. Obszar ten jest znany na całym świecie, ponieważ występuje tu wiele gatunków tanagara i kolibrów, które nie występują w innych miejscach, które odwiedzamy. Później będziemy kontynuować naszą podróż do Nono i doliny Tandayapa, słynących z obserwowania ptaków, w subtropikalnym lesie deszczowym i zamglonym, na skłonie Kordyliery Zachodniej, na wysokości ok. 2200 - 1800 m npm, gdzie występuje ponad 330 gatunków ptaków.

8 dzień – W dolinie Tandayapa  i w sektorze Bellavista wczesne obserwowanie ptaków, a później także orchidei i roślinności typowej dla dżungli deszczowej i mglistej. Po południu przejazd do Mindo.

9 dzień – Wycieczka po lesie deszczowym w rejonie Mindo, na wysokości 1600 – 1200 m npm obserwowanie ptaków, w tym wielu gatunków kolibrów (w rejonie Mindo wystepuje ponad 420 gatunków ptaków).  Później obserwujemy ptaki w rejonie San Miguel de los Bancos, na wysokości  850 msnm, gdzie możemy spotkać wiele gatunków enedemicznych. Po południu podróż powrotna do Quito.

10 dzień – Podróż do dżungli nadamazońskiej. Napierw kierujemy się do Papallacta,  przekraczając Kordylierę Wschodnią Andów na przęłeczy o wysokości 4200 m i obserwowując po drodze różne strefy wysokościowe (klimat, roślinność) – od 2400 m npm do 4200 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana i Park Narodowy Cayambe – Coca). Na wschód od Papallacta na wysokości 2700 m zatrzymujemy się żeby obserwować ptaki w lesie deszczowym w klimacie umiarkowanym, gdzie występuje ich bardzo duża ilość, w tym wiele gatunków kolibrów, tangary. Później kontynuujemy podróż na południowy - wschód do Cosanga, gdzie w pobliżu, na wysokości 2000 m, w lesie mglistym występuje wielka ilość różnych gatunków ptaków. Tutaj zatrzymamy sie na nocleg.  

11 dzień – Od rana obserwowanie ptaków w tym rejonie, który obok Mindo jest uważany za najlepszy w Ekwadorze, ze względu na ich wielką róznorodność – występuje ich tu ponad 490 gatunków. Później przemieszczamy się w rejon Cordillera de los Guacamayos, gdzie w Parku Narodowym Sumaco i Rezerwacie Ekologicznym Antisana występuje ponad 350 gatunków ptaków, wśród nich niektóre bardzo rzadkie gatunki. Ścieżka do obserwacji ptaków zaczyna się na 2800 m i kończy na 1900 m npm. Po południu przejeżdżamy do Tena i później do lodge w deszczowym lesie tropikalnym.

12 dzień – Ten dzień poświęcimy na obserwowanie ptaków w dżungli nadamazońskiej, w deszczowym lesie tropikalnym, na wysokości 300 – 400 m npm. W tym rejonie występuje ponad 460 gatunków ptaków, wśród nich orzeł harpia – ten rejon jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tego gatunku w Ekwadorze. Po południu podróz do Baños.

13 dzień – Tego dnia obserwujemy ptaki najpierw w rejonie Vizcaya, który jest uważany za jedno z wejść od Parku Narodowego Llanganates i gdzie znajdują sie dwa jeziora: Valencia i Limontura, a wokól las mglisty z dużą ilością ptaków i orchidei. Później przemieszczamy się w rejon Runtun, na zboczach wulkanu Tungurahua, gdzie również znajduje się las mglisty z dużą ilością ptaków, a oprócz tego mamy stamtąd spektakularny widok na miasteczko Baños położone kilkaset metrów niżej. Po południu powrót do Quito.  

14 dzień -  Po śniadaniu targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.

Warunki

Ceny (w dolarach USD na osobę)

 • Nasze ceny nie są obecnie wyświetlane na naszej stronie internetowej, która jest przede wszystkim "wizytówką" naszych produktów w celu zaoferowania pomysłów na podróż.
 • Cayman Tours działa w zasadzie "a la carte". Większość naszych klientów prosi nas o dokonanie zmian w proponowanych programach, tak że musimy stale kalkulować nasze programy. To dlatego zdecydowaliśmy się nie umieszczać określonych cen.

Tak więc, nie wahaj się z nami skontaktować. Wyślemy Ci cenę wraz ze szczegółowym opisem wycieczki i ewenutalnie trasę „na miarę”, jeśli chcesz wprowadzić zmiany do proponowanej przez nas podróży.

W naszej cenie jest wliczone:

 • Zakwaterowanie: 13 nocy w pokojach dwuosobowych z prywatną łazienką
 • Transport: Wszystkie transfery i prywatny transport w czasie wycieczki
 • Wyżywienie: Śniadania i obiadokolacje
 • Inne usługi:
  • Pilot w języku polskim w czasie całej podróży
  • Przewodnicy miejscowi o ile są konieczni
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Teczka z mapami i informacją

 

W cenie nie są wliczone

 • Loty międzynarodowe
 • Ubezpieczenie
 • Obiady
 • Napiwki i wydatki osobiste

Przedłużenie wycieczki

Rejs po Galapagos – 4,5 lub 8 dni
Nie możesz opuścić Ekwadoru bez wycieczki na archipelag Galapagos, który jest oddalony o ok. 1000 km od wybrzeża Ekwadoru i składa się z trzynastu dużych wysp, sześciu średnich wysp i 215 skalistych wysepek ...

Galapagos – 4 lub 5 dni
Zakwaterowanie w hotelu dla tych, którzy wolą noce spędzić w hotelu, a chcą odkryć te zaczarowane wyspy. Żadne miejsce na świecie nie ma takiej naturalnej różnorodności.

Nurkowanie na Galapagos – 3,4 lub 5 dni
Miejsca do nurkowania na Wyspach Galapagos są jednymi z najpiękniejszych w Ameryce Południowej i w świecie w ogóle. Jeśli wulkaniczne krajobrazy wysp Galapagos zyskały sobie nazwę Zaczarowanych wysp, ich podwodne bogactwo czynią je rajem dla ryb ... i dla nurków ......

Budżet