log in

Panama i Ekwador

Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć w krótkim czasie różnorodne krajobrazy, plaż pełnych palm kokosowych, poprzez od ośnieżone szczyty Andów po bujną roślinność lasów deszczowych Amazonii, miasta szczycące sie przepiękną starówką z czasów kolonialnych i forty z czasów kolonii, nie zapominając o niezwyklym dziele inzynierii jakim jest kanał panamski, proponujemy za jednym zamachem najciekawsze miejsca w Panamie i Ekwadorze.

W skrócie

Zachwyci Cię         14 dni

 • Wycieczka, która powoli Ci odkryć różnorodne krajobrazy Panamy i Ekwadoru.
 • Poznanie kultury obu krajów.
 • Poznanie Quito i Panama Vieja, dwóch miast z pięknie zachowanymi centrami kolonialnymi, obydwa na liście UNESCO.
 • Zwiedzanie fortów w Portobelo i San Lorenzo z czasów kolonialnych znajdujących się na liście UNESCO.
 • Przepłynięcie kanału panamskiego z jego śluzami i sztucznymi jeziorami.
 • Odkrycie bujnej flory i fauny amazońskiej dżungli.

Kiedy podróżujemy, nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu, żeby dokładnie zwiedzić każdy kraj. W czasie tej wycieczki możesz poznać najciekawsze miejsca zarówno Panamy jak i  Ekwadoru i odkryć różnorodność biologiczną obu tych pięknych krajów. Przepłyniesz kanał Panamski, uznany za ósmy cud świata, który jest najwęższym miejscem między morzem Karaibskim i Pacyfikiem i łączy wody tych dwóch akwenów poprzez trzy śluzy i trzy sztuczne jeziora. Poznasz kolonialne miasta Quito i Panama, które są Dziedzictwem Kulturowym Ludzkości.

Dzień 1: PRZYLOT DO CIUDAD DE PANAMA
Dzień 2: CIUDAD DE PANAMA – CASCO ANTIGUO – PANAMA VIEJA
Dzień 3: MIRAFLORES – MI PUEBLITO
Dzień 4: CIUDAD DE PANAMA - PORTOBELO – SAN LORENZO – CIUDAD DE PANAMA
Dzień 5: CIUDAD DE PANAMA – KANAŁ PANAMSKI - CIUDAD DE PANAMA
Dzień 6: CIUDAD DE PANAMA - QUITO
Dzień 7: QUITO CENTRUM HISTORYCZNE - MITAD DEL MUNDO
Dzień 8: QUITO - PUYO
Dzień 9: PUYO – MISAHUALLI
Dzień 10: MISAHUALLI – RZEKA NAPO - MISAHUALLI
Dzień 11: MISAHUALLI – QUITO
Dzień 12: TARG W OTAVALO – SAN ANTONIO DE IBARRA - COTACACHI  
Dzień 13: PARK NARODOWY COTOPAXI
Dzień 14: QUITO- ODLOT

 

Dzień za dniem

1 dzień - Przylot do Ciudad de Panama. Transfer do hotelu, położonego w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z informacją o Panamie, Ekwadorze i całej wycieczce.

2 dzień – City tour po trzech Panamach: współczesnej, kolonialnej (Casco Antiguo – lista UNESCO) i Starej (Panama Vieja – lista UNESCO). W części współczesnej przejeżdżamy przez Aleję Balboa, z całą nowoczesną zabudową wokół, później zwiedzamy część kolonialną, wybudowaną w 1673 po zniszczeniu miasta, gdzie będziemy obserwować wąskie uliczki, place, parki i zabytkowe budowle, m. in. Plaza de Francia, Las Bóvedas, kościół San José, kościół San Francisco, katedrę, Teatr Narodowy i Pałac Las Garzas będący siedzibą prezydenta; następnie zwiedzamy Muzeum Kanału. W Panamá Vieja, odległej o 8 km od centrum miasta oglądamy pozostałości po katedrze Nuestra Señora de la Ascensión, klasztorze San José, Urzedzie Miejskim, etc.

3 dzień – Jedziemy do Miraflores, gdzie znajdują się śluzy kanału i skąd można obserwować przepływanie statków przez kanał panamski; tutaj zwiedzimy Centro de Visitantes, gdzie  dowiemy się więcej o historii kanału, jego funkcjonowaniu w dniu dzisiejszym i zobaczymy wystawę dawnych przedmiotów związanych z budową kanału. Po południu wizyta w Mi Pueblito, miejscu gdzie można oglądać typowe budowle z rejonu Darien, Bocas del Toro i półwyspu Azuero, typowe stroje ludowe z Panamy i kupić wyroby ludowe.

4 dzień – Wycieczka do Portobelo na wybrzeżu morza Karaibskiego, gdzie znajdują się stare fortyfikacje z czasów kolonii (lista UNESCO) – miejsce, które w czasach kolonii było jednym z najważniejszych przez które przechodziło złoto i srebro z Limy do Sevilli; zwiedzimy kościół San Felipe, gdzie znajduje sie słynny Czarny Chrystus z Portobelo. Później zwiedzamy ruiny fortu San Lorenzo (lista UNESCO), leżącego w miejscu gdzie rzeka Chagres wpływa do morza Karaibskiego, położonego w odległości około 45 km od Portobelo. Podróż powrotna do Ciudad de Panama.

5 dzień - Wczesny wyjazd na nadbrzeże Balboa, tam wsiadamy na statek wycieczkowy. Podróż kanałem panamskim przez jego śluzy aż do Gamboa (ok.4,5 godziny) i stamtąd powrót drogą lądową do Ciudad de Panama.

6 dzień – Transfer na lotnisko, przelot do Quito. Transfer do hotelu, położonego w centrum nowego Quito (przejazd około półtorej godziny).

7 dzień - Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku  oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie.

8 dzień – Podróż do dżungli nadamazońskiej, najpierw Panamericana do Ambato i stamtąd drogą Ambato-Baños-Puyo. Po drodze zwiedzanie hacjendy La Cienega (typowa hacjenda z XVII w.), przystanek przy  jeziorku Yambo, w parku Juan Benigno Vela w Ambato, w wiosce Indian Salasaca (targ wyrobów indiańskich) i miejscowości Baños, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej, gorące źródła, kaskady; kosztowanie typowych wyrobów z trzciny cukrowej, z których słynie miasteczko. Po południu jedziemy do Puyo „Szlakiem Wodospadów”, który biegnie wzdłuż wąwozów rzeki Pastaza. Po drodze przejedziemy tarabita (rodzaj kolejki linowej) przez rzekę Pastaza i zejdziemy do wodospadu Pailón del Diablo (Diabelska Patelnia), najsłynniejszego wodospadu w kraju i przejdziemy po wiszącym moście.

9 dzień  - Zwiedzanie orchidiarium w pobliżu Puyo (około 300 gatunków orchidei, 60 gatunków helikonii i kilkadziesiąt gatunków bromelii, rośliny lecznicze i użytkowe, drzewa użytkowe) i warsztatu wyrobów z drzewa balsa. Podróż Puyo – Misahualli, po drodze zwiedzanie Rezerwatu Yanacocha – obserwowanie zwierząt i ptaków zamieszkujących dżunglę ekwadorską. Zakwaterowanie w zajeździe, przed wieczorem kąpiel w basenie, odpoczynek.

10 dzień  - Spływ canoa w dół rzeki Napo i później  Arajuno, następnie wraz z lokalnym przewodnikiem robimy wycieczkę po dżungli pierwotnej, po drodze obserwowanie różnych gatunków roślin i ich właściwości leczniczych; zwiedzanie Muzeum Amazońskiego prowadzonego przez Indian Quichua, Centrum Odzyskiwania Dzikich Zwierząt (obserwowanie zwierząt i ptaków, które żyją w dżungli nadamazońskiej). Po południu zwiedzanie indiańskiej wioski Aguano (obserwowanie wyrobu typowej ceramiki) i płukanie złota w rzece Napo (większość rzek spływających z Kordyliery Wschodniej i Zachodniej Andów jest złotonośna).

11 dzień  - Podróż powrotna do Quito, po drodze przystanek w Papallacta i kąpiel w gorących źródłach, (3300 m n.p.m., temp. wody - 40°C) u stóp wulkanu Antisana – obserwowanie typowej dla tego regionu roślinności i kolibrów. W czasie podróży obserwowanie różnych stref wysokościowych (klimat, roślinność) – od 600 m npm do 4000 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca i Park Narodowy Sumaco).

12 dzień  - Wycieczka na targ indiański w Otavalo – po drodze przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanu Cayambe (ok. 5700 m npm), wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych. W Otavalo możliwość fotografowania i zakupów na najsłynniejszym targu wyrobów ludowych w Ameryce Południowej. Po południu zwiedzanie San Antonio de Ibarra (centrum rzemiosła w drewnie) i Cotacachi (centrum rzemiosła w skórze).

13 dzień  - Wycieczka do Parku Narodowego Cotopaxi i wulkanu Cotopaxi – 5897 m npm, najwyższego czynnego wulkanu na świecie. Podróż ok. 1.5 godziny po drodze asfaltowej i godzina po utwardzonej, dojazd na parking (4500 m npm), po drodze obserwowanie laharów, roślinności typowej dla strefy paramo, jazda wyschniętym dnem jeziora, wspinaczka do schroniska Jose Rivas na 4800 m npm, trekking do lodowca (5000 m npm), poźniej postój przy jeziorze Limpiopungo (3800 m npm), obserwowanie ptaków (endemiczne mewy, dzikie kaczki i inne) i dzikich koni.

14 dzień -  Po śniadaniu targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.

Warunki

Ceny (w dolarach USD na osobę)

 • Nasze ceny nie są obecnie wyświetlane na naszej stronie internetowej, która jest przede wszystkim "wizytówką" naszych produktów w celu zaoferowania pomysłów na podróż.
 • Cayman Tours działa w zasadzie "a la carte". Większość naszych klientów prosi nas o dokonanie zmian w proponowanych programach, tak że musimy stale kalkulować nasze programy. To dlatego zdecydowaliśmy się nie umieszczać określonych cen.

Tak więc, nie wahaj się z nami skontaktować. Wyślemy Ci cenę wraz ze szczegółowym opisem wycieczki i ewenutalnie trasę „na miarę”, jeśli chcesz wprowadzić zmiany do proponowanej przez nas podróży.

W naszej cenie jest wliczone:

 • Zakwaterowanie: 13 nocy w pokojach dwuosobowych z prywatną łazienką
 • Transport:Wszystkie transfery i prywatny transport w czasie wycieczki
 • Wyżywienie:Śniadania i obiadokolacje
 • Inne usługi:
  • Pilot w języku polskim w czasie całej podróży
  • Przewodnicy miejscowi o ile są konieczni
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Teczka z mapami i informacją

 

W cenie nie są wliczone

 • Loty międzynarodowe
 • Ubezpieczenie
 • Obiady
 • Napiwki i wydatki osobiste

Przedłużenie wycieczki

Rejs po Galapagos – 4,5 lub 8 dni
Nie możesz opuścić Ekwadoru bez wycieczki na archipelag Galapagos, który jest oddalony o ok. 1000 km od wybrzeża Ekwadoru i składa się z trzynastu dużych wysp, sześciu średnich wysp i 215 skalistych wysepek ...

Galapagos – 4 lub 5 dni
Zakwaterowanie w hotelu dla tych, którzy wolą noce spędzić w hotelu, a chcą odkryć te zaczarowane wyspy. Żadne miejsce na świecie nie ma takiej naturalnej różnorodności.

Nurkowanie na Galapagos – 3,4 lub 5 dni
Miejsca do nurkowania na Wyspach Galapagos są jednymi z najpiękniejszych w Ameryce Południowej i w świecie w ogóle. Jeśli wulkaniczne krajobrazy wysp Galapagos zyskały sobie nazwę Zaczarowanych wysp, ich podwodne bogactwo czynią je rajem dla ryb ... i dla nurków ......

Budżet