log in

Góry i ich mieszkańcy

Ekwador jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc z wielką różnorodnością krajobrazów, od lasów tropikalnych, poprzez plaże nad Oceanem Spokojnym po lodowce na wysokości ponad 5000 metrów. Spektakularne krajobrazy emanują spokojną harmonią i są miejscem zamieszkania ludności przyjaznej i gościnnej.

W skrócie

Zachwyci Cię         14 dni

Pakiet turystyczny poświęcony górom w Ekwadorze, z wycieczkami, które pozwolą  podziwiać krajobrazy Andów i poznać społeczności, które je zamieszkują. Program obejmuje dwa najwyższe wulkany w kraju: Cotopaxi (5897 m) i Chimborazo (6310 m).

Wycieczka przeplatająca wędrówki po górach ze spektakularnymi pejzażami z odwiedzinami na lokalnych targach.

Dzień 1 : PRZYLOT DO QUITO
Dzień 2 : QUITO - CENTRUM HISTORYCZNE - MITAD DEL MUNDO
Dzień 3 : QUITO – WEDRÓWKA WOKÓŁ JEZIORA CUICOCHA - COTACACHI – OTAVALO
Dzień 4 : LAGUNA DE MOJANDA I WSPINACZKA NA FUYA FUYA – OTAVALO
Dzień 5 : TARG W OTAVALO – PEGUCHE - LASSO
Dzień 6 : LASSO – TARG W SAQUISILI – PARK NARODOWY COTOPAXI – INSILIVI
Dzień 7 : INSILIVI – CHUGCHILAN
Dzień 8 : CHUGCHILAN – LAGUNA DE QUILOTOA
Dzień 9 : LAGUNA DE QUILOTOA - BANOS
Dzień 10 : BANOS – DROGA PRZEMYTNIKÓW - BANOS
Dzień 11 : BANOS – CHIMBORAZO - SALINAS DE BOLIVAR – RIOBAMBA
Dzień 12 : RIOBAMBA – ALAUSI - NARIZ DEL DIABLO - GUAMOTE
Dzień 13 : MERCADO DE GUAMOTE - QUITO
Dzień 14 : QUITO- MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I MUZEUM ZŁOTA - ODLOT

Dzień za dniem

1 dzień - Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacją o Ekwadorze i wycieczce.  

2 dzień - Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku  oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie.

3 dzień -  Wycieczka do Cuicocha – po drodze przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanu Cayambe (ok. 5700 m npm), wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych. W rezerwacie ekologicznym "Cotacachi – Cayapas” na wysokości 3064 m znajduje sie jezioro w kraterze wulkanu Cuicocha. Rozpoczniemy naszą wędrówkę wókoł jeziora na wysokości 3100 m i przejdziemy przez punkt widokowy na 3500 m, skąd roztacza się przepiękny widok na krystaliczne wody jeziora i Cotacachi (centrum rzemiosła w skórze). W drodze do Otavalo, gdzie bedziemy nocować zatrzymamy się w Cotacachi, słynącym z pięknej skórzanej odzieży, ale także skórzanych siodeł, toreb, pasków, portfeli i innych artykułów.

4 dzień - W tym dniu, po czterogodzinnym trekkingu, dojdziemy do jeziora Mojanda, znajdującego się w kraterze wygasłego wulkanu. Jezioro to jest położone na wysokości  około 3700 metrów nad poziomem morza, w otoczeniu łąk i z wulkanem Fuya-Fuya w tle. Po odpoczynku przy jeziorze wspinamy się na Fuya-Fuya, położony na wysokości 4265 metrów (wspinaczka trwa około dwie i pół godziny), skąd będziemy mogli się nacieszyć widokiem okolic wokół jeziora Mojanda. W pogodne dni widać ośnieżone wulkany Cotopaxi, Cayambe i Antisana i kratery wulkanów Cotacachi i Imbabura, a także Quito i Otavalo.

5 dzień  - Rano odwiedzimy targ w Otavalo - możliwość fotografowania i zakupów na najsłynniejszym targu wyrobów ludowych w Ameryce Południowej. Będzie można wmieszać się w grupki Indian Otavalo noszących niebieskie poncho na ramionach, brązowy filcowy kapelusz i na nogach buty alpargaty. To są najlepiej prosperujący Indianie w Ekwadorze i bardzo dobrzy handlowcy. Na Plaza de Los Ponchos codziennie odbywa sie targ, głównie wyrobów tkanych, ale w sobotę w miejscu trochę na uboczu od miasteczka odbywa się też targ zwierząt. Później odwiedzimy wioskę Peguche, gdzie znajduje się  słynny święty wodospad i gdzie w sposób rzemieślniczy produkuje się andyjskie instrumenty muzyczne – będzie to spotkanie z lokalną muzyką i tkactwem, sztukami opanowanymi w okolicy dawno temu. Po południu jedziemy do Lasso slynną Aleją Wulkanów, ciagnącą się między Kordylierą Wschodnią i Zachodnią Andów, w kierunku z północy na południe.

6 dzień  - Rano odwiedzimy targ w Saquisilí (tylko w czwartki), uważany za największy indiański targ w kraju. Ten regionalny ośrodek gospodarczy przyciąga dużą liczbę miejscowych (nie ma dużo turystów), którzy kupują i sprzedają różne produkty, od bydła do bawełny. Rynek rozciąga się na 8 przecznic, z których każda poświęcona jest konkretnemu produktowi. Później pojedziemy do Parku Narodowego Cotopaxi, w którego centrum znajduje się wulkan Cotopaxi - idealny stożek o wysokości 5897 metrów, najwyższy czynny wulkan na świecie. Samochodem wjeżdżamy na parking na 4500 metrów i dalej idziemy pieszo do schroniska Jose Rivas znajdującego się na 4800 m. Ci, którzy jeszcze będą mieli siłę mogą kontynuować trekking do lodowca na 5000 m. W drodze powrotnej zatrzymamy się, wewnątrz parku narodowego, przy jeziorze Limpiopungo (3800 m), żeby obserwowć przepiękny widok na Cotopaxi oraz ptaki mieszkające na jeziorze, w tym endemiczne mewy.  Później pokonujemy spektakularną i mało uczeszczaną drogę, która biegnie przez góry do Insilivi, centrum kultury andyjskiej.

7 dzień -  Z naszego hostelu w Isinlivi otoczeni środowiskiem wiejskim pełnym autentyczności, bo będziemy w samym sercu kultury andyjskiej i napotykając ludzi, którzy idą do pracy na swoje pola, zejdziemy przez kaniony do małej miejscowości Itualo, obserwując po drodze pejzaże wypełnione wielobarwnymi mozaikami. Po południu kontynuujemy trekking z Itualo do miejscowości Chugchilán (w ciągu całego dnia około 5-6 godzin trekkingu).

8 dzień – W tym dniu po śniadaniu najpierw schodzimy z Chugchilan do rzeki Sigui, żeby poźniej robić trekking do jeziora Quilotoa. Po drodze możemy zobaczyć dawne ruiny, wąwozy rzeki Toachi, rolników pracujących na polach ze swoimi wołami, a nawet lamy i alpaki. Kiedy szmaragdowe wody jeziora pojawią się przed naszymi oczami, w kraterze wulkanu, który wznosi się na 3854 metrów, nie żałujemy 5 godzin trekkingu, bo to jezioro jest uważane za jedno z najpiękniejszych w Ekwadorze.

9 dzień – To ostatni dzień wędrówki po Kordylierze Zachodniej. Robimy trekking między jeziorem Quilotoa i wsią Tigua, slynącą z malarstwa naif na baranich skórach, wzdłuż kanionu rzeki Toachi. Stopniowo, w miarę jak będziemy schodzić do kanionu, można zauważyć zmianę klimatu i ekosystemu. Wysokie ściany kanionu będą nas otaczać w czasie całego schodzenia, kiedy bedziemy iść brzegiem tej dzikiej i pięknej rzeki. Po południu jedziemy do Baños.

10 dzień – Rano jedziemy drogą Baños – Puyo do miejscowości Río Verde, gdzie żeby dostać się na drugi brzeg rzeki Pastaza użyjemy systemu jaki w tym sektorze używano od wieków, gondoli zawieszonej na linie (rodzaj kolejki linowej). Bierzemy ścieżkę przemytników, która oferuje widok na wąwóz i rozpoczynamy trekking wsród bujnej roślinności, przekraczajac rzeki prowadzące do licznych w sektorze wodospadów - stąd słynna nazwa "Szlak Wodospadów." Po południu wracamy do Baños, które jest jednym z największych sanktuariów w kraju, żeby odwiedzić kościół "Matki Boskiej od Świętej Wody". Można również odwiedzić warsztat tagua, gdzie wyrabia się ozdoby z owocu palmy tagua, znanego jako roślinna kość słoniowa, popróbować wyrobów z trzciny cukrowej lub zrelaksować się w jednym z licznych gorących źródeł w mieście.

11 dzień – W tym dniu jedziemy do Rezerwatu Faunistycznego Chimborazo, gdzie w środowisku  typowym dla regionu andyjskiego, wsród wysokich traw, będziemy mogli obserwować stada wikuni, których obecnie jest w rezerwacie ponad 2300 osobników.  Dojedziemy samochodem do schroniska Carrel na 4800 m i stamtąd rozpoczniemy wspinaczkę na tym najwyższym wulkanie w Ekwadorze, o wysokości 6310m. Dojdziemy do drugiego schroniska Whymper na 5100 metrów, gdzie znajdziemy się w pobliżu pierwszego śniegu i bliżej słońca niż kiedykolwiek, bo szczyt Chimborazo jest punktem najbardziej odległym od środka Ziemi. Z Chimborazo jedziemy do miejscowości Salinas de Bolivar, znajdującej się w głębokiej, spokojnej i malowniczej dolinie Andów, na 3550 m, zamieszkałej przez społeczność Tomabel. Nazwa Salinas pochodzi od kopalni soli, znajdującej się w pobliżu miasteczka, pochodzącej z czasów prekolumbijskich. Będziemy mogli poznać te społeczności, odkryć ich gościnność i odwiedzić mikroprzedsiębiorstwa jakie prowadzą. Po południu jedziemy do Riobamba.

12 dzień – Po śniadaniu jedziemy do Alausí, zeby wsiąść na "Tren de los Andes", który jedzie obok słynnego "Nosa Diabła".  Ta droga kolejowa, która prowadzi z Alausí do Sibambe, jest wspaniałym dziełem inżynierii, jedynym na świecie,  położonym na 2346 m npm, dzięki swej szczególnej zygzakowatej formie. Jazda tym pociągiem to trochę jak przemieszczenie się w czasie i jest wyjątkowym przeżyciem. A po drodze obserwujemy andyjskie krajobrazy – plaskowyże, lasy eukaliptusowe i sosnowe, wsie, głębokie wąwozy, ludzi w ich codzienne prace ... i przy dobrej widoczności wspaniały widok na majestatyczny wulkan Chimborazo. Po zakończeniu naszej przejażdżki pociągiem, z Sibambe jedziemy samochodem do Guamote.

13 dzień – Rano odwiedziny na targu w Guamote (tylko w czwartki), jednym z najbardziej autentycznych, oryginalnych i kolorowych w Ekwadorze. W kontakcie z miejscowymi ludźmi, będzie można obserwować życie rynku i ludzi w Guamote, małym miasteczku w prowincji Chimborazo. Póniej podróż powrotna do Quito.

14 dzień - Przed południem zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Muzeum Złota, mieszczących się w Domu Kultury Ekwadorskiej w Quito, obserwowanie pozostałości po kulturach, które zamieszkiwały teren obecnego Ekwadoru kilka tysięcy lat temu, obserwowanie, miedzy innymi, pierwszych na świecie wyrobów z platyny (ekwadorska kultura La Tolita jako pierwsza odkryła technikę wytopu platyny). Po poludniu transfer na lotnisko.

Warunki

Ceny (w dolarach USD na osobę)

 • Nasze ceny nie są obecnie wyświetlane na naszej stronie internetowej, która jest przede wszystkim "wizytówką" naszych produktów w celu zaoferowania pomysłów na podróż.
 • Cayman Tours działa w zasadzie "a la carte". Większość naszych klientów prosi nas o dokonanie zmian w proponowanych programach, tak że musimy stale kalkulować nasze programy. To dlatego zdecydowaliśmy się nie umieszczać określonych cen.

Tak więc, nie wahaj się z nami skontaktować. Wyślemy Ci cenę wraz ze szczegółowym opisem wycieczki i ewenutalnie trasę „na miarę”, jeśli chcesz wprowadzić zmiany do proponowanej przez nas podróży.

W naszej cenie jest wliczone:

 • Zakwaterowanie: 13 nocy w pokojach dwuosobowych z prywatną łazienką
 • Transport:Wszystkie transfery i prywatny transport w czasie wycieczki
 • Wyżywienie: Śniadania i obiadokolacje
 • Inne usługi:
  • Pilot w języku polskim w czasie całej podróży
  • Przewodnicy miejscowi o ile są konieczni
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Teczka z mapami i informacją

W cenie nie są wliczone

 • Loty międzynarodowe
 • Ubezpieczenie
 • Obiady
 • Napiwki i wydatki osobiste

Przedłużenie wycieczki

Rejs po Galapagos – 4,5 lub 8 dni
Nie możesz opuścić Ekwadoru bez wycieczki na archipelag Galapagos, który jest oddalony o ok. 1000 km od wybrzeża Ekwadoru i składa się z trzech dużych wysp, siedmiu małych wysp i 47 skalistych wysepek ...

Galapagos – 4 lub 5 dni
Zakwaterowanie w hotelu dla tych, którzy wolą noce spędzić w hotelu, a chcą odkryć te zaczarowane wyspy. Żadne miejsce na świecie nie ma takiej naturalnej różnorodności.

Nurkowanie na Galapagos – 3,4 lub 5 dni
Miejsca do nurkowania na Wyspach Galapagos są jednymi z najpiękniejszych w Ameryce Południowej i w świecie w ogóle. Jeśli wulkaniczne krajobrazy wysp Galapagos zyskały sobie nazwę Zaczarowanych wysp, ich podwodne bogactwo czynią je rajem dla ryb ... i dla nurków ......

Napo Wildlife Center – 4 dni
Napo Wildlife Center jest jednym z najbardziej wygodnych i ekscytujących miejsc w ekwadorskiej Amazonii. Znajduje się w Parku Narodowym Yasuni, ważnym rezerwacie biosfery, deklarowanym przez UNESCO Dziedzictwem Naturalnym Ludzkości , połączenie uroku i prawdziwej natury .....  

Cuyabeno Lodge – 4 dni
Położony w głębi dżungli, Cuaybeno Lodge obiecuje zagłębienie się w Rezerwat Cuyabeno, bogaty w zadziwiającą  florę i faunę...

Wybrzeże – 4 dni
Ruta del Sol prowadzi na słoneczne plaże, które rozciągają się jak okiem sięgnąć, do wiosek rybackich, do ciekawych ptaków z niebieskimi nózkami albo do miejsc gdzie można obejrzeć spektakl jaki nam oferują humbaki ..... nie możecie tego przegapić...

Budżet