log in

Czarująca Panama

Ze względu na swoje wyjątkowe położenie geograficzne, Panama ma większą różnorodność dzikich zwierząt niż jakikolwiek kraj w Ameryce Środkowej. Bedąc naturalnym pomostem lądowym łączącym dwa kontynenty, Panama jest domem dla wielu gatunków Ameryki Południowej, jak również przyrody Ameryki Północnej. Jeśli chcesz poznać tropikalna faunę i florę, Indian Kuna żyjacych na łańcuchu wysp w archipelagu San Blas, zrelaksować się i spędzić trochę czasu na karaibskiej plaży, a także przepłynąć Kanał Panamski i poznać pozostałości z czasów kolonialnych, wybierz sie do Panamy.

W skrócie

Zachwyci Cię         14 dni

 • Wycieczka, która powoli Ci odkryć różnorodne krajobrazy Panamy.
 • Poznanie kultury kraju.

Ten program oferuje to co najlepsze w Panamie. Pokażemy Ci różnorodność kulturową i przyrodniczą, które można znaleźć w tym kraju w Ameryce Środkowej. Odwiedzisz stare forty kolonialne będące Dziedzctwem Kulturowym Ludzkości, społeczność Indian Kuna i wybrzeże morza Karaibskiego z jego wspaniałymi plażami z białym piaskiem, odkryjesz różnorodność biologiczną tego pięknego kraju, a przede wszystkim przepłyniesz kanał Panamski, uznany za ósmy cud świata, który jest najwęższym miejscem między morzem Karaibskim i Pacyfikiem i łączy wody tych dwóch akwenów poprzez trzy śluzy i trzy sztuczne jeziora.

Dzień 1: PRZYLOT DO CIUDAD DE PANAMA
Dzień 2: CIUDAD DE PANAMA – CASCO ANTIGUO – PANAMA VIEJA
Dzień 3: MIRAFLORES – MI PUEBLITO
Dzień 4: CIUDAD DE PANAMA – KANAŁ PANAMSKI - CIUDAD DE PANAMA
Dzień 5: CIUDAD DE PANAMA  - DOLINA ANTON - CHITRE
Dzień 6: CHITRE – PESE – OCU – LA ARENA - CHITRE
Dzień 7: CHITRE – CENEGON DEL MANGLE - CIUDAD DE PANAMA
Dzień 8: CIUDAD DE PANAMA – ARCHIPELAG SAN BLAS
Dzień 9: ARCHIPELAG SAN BLAS
Dzień 10: ARCHIPELAG SAN BLAS – PROWINCJA COLON
Dzień 11: PROWINCJA COLON
Dzień 12: GAMBOA – WYSPA BARRO COLORADO - CIUDAD DE PANAMA
Dzień 13: CIUDAD DE PANAMA - PORTOBELO – SAN LORENZO – CIUDAD DE
Dzień 14: BOGOTA - ODLOT

Dzień za dniem

1 dzień - Przylot do Ciudad de Panama. Transfer do hotelu, położonego w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z informacją o Panamie i całej wycieczce.

2 dzień – City tour po trzech Panamach: współczesnej, kolonialnej (Casco Antiguo – lista UNESCO) i Starej (Panama Vieja – lista UNESCO). W części współczesnej przejeżdżamy przez Aleję Balboa, z całą nowoczesną zabudową wokół, później zwiedzamy część kolonialną, wybudowaną w 1673 po zniszczeniu miasta, gdzie będziemy obserwować wąskie uliczki, place, parki i zabytkowe budowle, m. in. Plaza de Francia, Las Bóvedas, kościół San José, kościół San Francisco, katedrę, Teatr Narodowy i Pałac Las Garzas będący siedzibą prezydenta; następnie zwiedzamy Muzeum Kanału. W Panamá Vieja, odległej o 8 km od centrum miasta oglądamy pozostałości po katedrze Nuestra Señora de la Ascensión, klasztorze San José, Urzedzie Miejskim, etc.

3 dzień – Jedziemy do Miraflores, gdzie znajdują się śluzy kanału i skąd można obserwować przepływanie statków przez kanał panamski; tutaj zwiedzimy Centro de Visitantes, gdzie  dowiemy się więcej o historii kanału, jego funkcjonowaniu w dniu dzisiejszym i zobaczymy wystawę dawnych przedmiotów związanych z budową kanału. Po południu wizyta w Mi Pueblito, miejscu gdzie można oglądać typowe budowle z rejonu Darien, Bocas del Toro i półwyspu Azuero, typowe stroje ludowe z Panamy i kupić wyroby ludowe.

4 dzień - Wczesny wyjazd na nadbrzeże Balboa, tam wsiadamy na statek wycieczkowy. Podróż kanałem panamskim przez jego śluzy aż do Gamboa (ok.4,5 godziny) i stamtąd powrót drogą lądową do Ciudad de Panama.

5 dzień – Wycieczka do doliny Anton w prowincji Coclé, gdzie odbywa sie najbardziej znany w Panamie  targ wyrobów ludowych; zwiedzanie muzeum doliny Anton, podziwianie niezwykłych drzew, kwadratowych u podstawy i oglądanie wspaniałych krajobrazów wokół. Przejazd do miejscowości Chitré w prowincji Herrera.

6 dzień – Przejazd do Pesé odległego o ok. 19 km od Chitré, gdzie znajduje się największa w kraju wytwórnia „seco” (alkohol z trzciny cukrowej) – Seco Hererrano, zwiedzanie fabryki połączone z kosztowaniem wyrobów. Później przejazd do miejscowości Ocu, centrum wyrobu kapeluszy panama. Po południu zwiedzanie kolonialnego miasteczka Parita, z ciekawym kościołem z XVI wieku, jedynym w Panamie, gdzie dzwonnica jest dokładnie nad wejściem; wizyta w pobliskim warsztacie, który jako jedyny w kraju zajmuje się odrestaurowywaniem starych ołtarzy i w warsztacie najsłynniejszego w kraju rzemieślnika wyrabiającego maski na Boże Cialo – te wizyty zależeć będą od tego, czy to nie będzie to akurat ich dzień wolny od pracy. Później przejazd do miejscowości La Arena słynącej z wyrobu ceramiki, głównie wzorowanej na pre-kolumbijskiej ceramice kultury Ngöbe-Buglé, żyjacej w tym rejonie. Powrot do Chitré.

7 dzień – Zwiedzanie katedry Jana Chrzciciela i Muzeum Herrera w Chitré. Po południu wizyta w rezerwacie Cenegón del Mangle, gdzie można zobaczyć kajmany, iguany, dużo ptaków i drobne ssaki. Powrót do Ciudad de Panama.

8 dzień – Wcześnie rano transfer na lotnisko krajowe Albrook, przelot do miejscowości Playon Chico (ok. 40 minut), transfer z lotniska na jedną z wysp archipelagu San Blas, zamieszkałego przez Indian Kuna. Zakwaterowanie w hotelu na plaży. Później wycieczka po mangrowcach (biały, czerwony i czarny), gdzie żyje wiele gatunków ryb, krabów, ptaków. Po obiedzie wizyta w wiosce, gdzie można obserwować życie codzienne społeczności Kunów, architekturę ich domostw zbudowanych z lokalnych materiałów i tradycyjne wyroby.

9 dzień – O świcie obserwowanie ptaków wodnych z łódki – tangary, kolibry, mewy, dzięcioły, tukany, papugi, ary, pelikany to kilka z gatunków, które tam można zobaczyć. Po śniadaniu wycieczka po lesie pierwotnym o wielkiej rożnorodności flory i fauny. Lokalny przewodnik wyjaśnia zastosowanie wielu roślin jako materiału budulcowego, do celów leczniczych, do jedzenia, etc. Obserwowanie różnych insektów, ptaków, gadów i ssaków. Po obiedzie wycieczka na cmentarz Kunów w Ukupseni, położony na wzgórzach niedalekich od wybrzeża. Wizyta z objaśnieniami lokalnego przewodnika o znaczeniu śmierci i obrzędach pogrzebowych społeczności Kunów połączona ze wspaniałymi widokami, które oferuje to miejsce.

10 dzień – O swicie transfer na lotnisko w Playon Chico i przelot do Panama City.  Z lotniska transport do lodge w lesie deszczowym w prowincji Colón, gdzie będziemy obserwować różnorodność ptaków, owadów, ssaków (kilka gatunków małp), gadów i płazów.

11 dzień – Po śniadaniu wycieczka do selwy tropikalnej z przewodnikiem naturalistą, obserwowanie roślinności typowej dla tropiku, w tym także wielu gatunków orchidei i bromelii. Z punktów widokowych możliwość obserwowania morza Karaibskiego i kanału Panamskiego

12 dzień – O świcie przejazd do Gamboa, gdzie czeka na nas łódź, która przewiezie nas na wyspę Barro Colorado na sztucznym jeziorze Gatun, utworzonym po spiętrzeniu wód rzeki Chagres przy budowie Kanału Panamskiego – wyspa jest zabytkiem narodowym i siedzibą Instytutu Smithsonian Badań Tropikalnych.  Wycieczka po lesie tropikalnym (ok. 3 godzin) - obserwowanie endemicznej flory i fauny. Po południu przejazd do Ciudad de Panama, ok. 1 godziny.

13 dzień – Wycieczka do Portobelo na wybrzeżu morza Karaibskiego, gdzie znajdują się stare fortyfikacje z czasów kolonii (lista UNESCO) – miejsce, które w czasach kolonii bylo jednym z najważniejszych przez które przechodziło złoto i srebro z Limy do Sevilli; zwiedzimy kościół San Felipe, gdzie znajduje sie słynny Czarny Chrystus z Portobelo. Później zwiedzamy ruiny fortu San Lorenzo (lista UNESCO), leżącego w miejscu gdzie rzeka Chagres wpływa do morza Karaibskiego, położonego w odległości około 45 km od Portobelo. Podróż powrotna do Ciudad de Panama.

14 dzień – Transfer na lotnisko. Odlot do kraju.

 

Warunki

Ceny (w dolarach USD na osobę)

 • Nasze ceny nie są obecnie wyświetlane na naszej stronie internetowej, która jest przede wszystkim "wizytówką" naszych produktów w celu zaoferowania pomysłów na podróż.
 • Cayman Tours działa w zasadzie "a la carte". Większość naszych klientów prosi nas o dokonanie zmian w proponowanych programach, tak że musimy stale kalkulować nasze programy. To dlatego zdecydowaliśmy się nie umieszczać określonych cen.

Tak więc, nie wahaj się z nami skontaktować. Wyślemy Ci cenę wraz ze szczegółowym opisem wycieczki i ewenutalnie trasę „na miarę”, jeśli chcesz wprowadzić zmiany do proponowanej przez nas podróży.

W naszej cenie jest wliczone:

 • Zakwaterowanie:13 nocy w pokojach dwuosobowych z prywatną łazienką
 • Transport: Wszystkie transfery i prywatny transport w czasie wycieczki
 • Wyżywienie: Śniadania i obiadokolacje
 • Inne usługi:
  • Pilot w języku polskim w czasie całej podróży
  • Przewodnicy miejscowi o ile są konieczni
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Teczka z mapami i informacją

 

W cenie nie są wliczone

 • Loty międzynarodowe
 • Ubezpieczenie
 • Obiady
 • Napiwki i wydatki osobiste

Budżet