log in

Sladami Majów i nie tylko

Poza Jukatanem najciekawsze pozostalosci po kulturze Majów, o wielkiej wartosci historycznej, znajduja sie w Gwatemali, Salwadorze i Hondurasie. Ale poza sladami Majów w tych trzech krajach znajdziemy mnówsto atrakcji kulturalnych, pozostalosci po okresie kolonialnym i szeroka game prawdziwych cudów przyrody, od przepieknych plaz z bialym piaskiem po ogromne wulkany i tropíkalne dzungle.

W skrócie

Zachwyci Cię 14 dni
• Różnorodne krajobrazy Ameryki Centralnej.
• Najlepiej zachowane pozostalosci po miastach Majów w Ameryce Srodkowej – Tikal (Gwatemala), Copán (Honduras)
• Salwadorskie Pompeje - Joya de Ceren, prehiszpańskiej wioski zalanej lawą wulkaniczną w VI w.
• Karaibski ludu czarnych Indian Garifuna
• Kolorowy, tradycyjny targ i spotkanie z rdzennymi społecznościami.

Trasa, ktora proponujemy pozwoli Ci poznac najbardziej spektakularne i najciekawsze pozostalosci po kulturze Majów w Ameryce Centralnej, a takze zabytki z czasów kolonii. Odwiedzisz wybrzeze Atlantyku i wybrzeze Pacyfiku z ich wspaniałymi plażami z białym piaskiem, przepiekne jeziora i wulkany. Spotkasz sie ze spolecznosciami indianskimi, poznasz ich wierzenia i zwyczaje, popróbujesz ich oryginalnej kuchni.

Dzień 1 : PRZYLOT DO SAN SAVADOR
Dzień 2 : CENTRUM SAN SALVADOR – JOYA DE CEREN
Dzień 3 : SUCHITOTO- SUCHITLAN – PLANTACJA DE INDIGO
Dzień 4 : COPAN
Dzień 5 : QUIRIGUA – RIO DULCE
Dzień 6 : PARK NARODOWY RIO DULCE - LIVINGSTONE
Dzień 7 : WYSPA FLORES - TIKAL
Dzień 8 : GUATEMALA CITY - CHICHICASTENANGO
Dzień 9 : JEZIORO ATITLAN - ANTIGUA
Dzień 10 : WULKAN PACAYA - ANTIGUA
Dzień 11 : PLANTACJA KAWY CONCEPCION DE ATACO – SAN ANDRES
Dzień 12 : SAN SALVADOR – PLAZA NAD PACYFIKIEM
Dzień 13 : PLAZA NAD PACYFIKIEM – CENTRUM OCHRONY ZOLWI
Dzień 14 : COSTA DEL SOL – SAN SALVADOR - ODLOT

 

Dzień za dniem

1 dzień - Przylot do San Salwador. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Później spotkanie zapoznawcze, informacje na temat Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i wycieczki.

2 dzień - City Tour - Pałac Narodowy (dawniej siedziba rzadu, obecnie muzeum), Katedra Metropolitana gdzie znajduję się krypta ze szczątkami jednej z najbardziej znanych i czczonych postaci w Salwadorze, biskupa Romero, kościół Rosario, unikalny przez swój nowoczesny styl z kolorowymi witrażami oraz centrum miasta z nowoczesnym zespołem architektonicznym XX wieku. Po południu, przejazd do Joya de Ceren (40 km), prehiszpańskiej wioski zalanej lawą wulkaniczną w VI w., do której przylgnęło porównanie z Pompejami (lista UNESCO) - uciekający przed katastrofalną erupcją wulkaniczną Majowie pozostawili za sobą zakopane w popiołach sprzęty i całą wioskę "zatrzymaną w czasie" o dużej wartości naukowej.

3 dzień - Wycieczka do miejscowści Suchitoto, co w jezyku nahuatl oznacza "miejsce kwiatów i ptaków". Suchitoto jest kolonialnym miasteczkiem, które w czasach swojej świetnosci bylo największym ośrodkiem produkcji indygo (błękitny barwnik używany w przemyśle odzieżowym) - spacer brukowanymi uliczkami miasteczka, wizyta w kościele Świętej Łucji i w domu/muzeum Alejandro Cotto. Pózniej rejs na Wyspę Ptaków na jeziorze Suchitlan, którą zamieszkują tysiące ptaków wodnych. Po południu zobaczymy produkcję indygo, pierwszego przemysłu eksportowego Salwadoru.

4 dzień - Przejazd do miejscowości Copan, leżącecej na terenie Hondurasu, najdłużej nieprzerwanie zamieszkałego miasta Majów (lista UNESCO). Zwiedzanie ruin Copan, uważanych za jedno z najbardziej mistycznych miast Majów, które mogło liczyć nawet 200 tys. mieszkańców. Zwiedzanie porośniętych dżunglą ruin niegdyś wielkiego i politycznie potężnego miasta Majów. Do najbardziej okazałych i znanych zabytków Copan należą Schody Hieroglificzne, będące najdłuższym świadectwem piśmiennictwa Majów (2500 wyrytych symboli) - zapisane w kamiennych inskrypcjach i w stelach dzieje, odczytane przez badaczy pozwoliły na poznanie pisma Majów. Zobaczymy również centrum ceremonialne z piramidami schodkowymi i boisko do gry w pelotę oraz dobrze zachowane stele.

5 dzień - Wycieczka do kompleksu archeologicznego Quirigua (lista UNESCO) w Gwatemali, miejsca zamieszkanego od III wieku naszej ery przez Majów, które bylo stolicą autonomicznego i dostatniego państwa. Zobaczymy tam ogromne ołtarze oraz stele pokryte inskrypcjami i płaskorzeźbami, które stanowią ważne źródło do badań cywilizacji Majów oraz wielkie monolityczne rzeźby z piaskowca. Pózniej przejazd do Parku Narodowego Rio Dulce, dziewiczego obszaru, bedącego kombinacją jaskiń, gór, rzek, jezior, mangrowców i wielkich równin.

6 dzień - Rejs łodzią po jeziorze Izabal i rezerwacie Rio Dulce. Najpierw wizyta na zamku Świętego Filipa de Lara, zbudowanym przez Hiszpanów w 1652 roku, który był jednocześnie fortem wojskowym, więzieniem i urzędem celnym z licznymi magazynami, które służyły jako centrum wymiany handlowej między Gwatemala i Hiszpania. Następnie popłyniemy przez park Rio Dulce, gdzie można obserwować m.in. tukany, wyjce i liczne ptaki wodne, przystanek przy gorących naturalnych źródłach, mozliwość kąpieli. Po południu zwiedzimy miasteczko Livingstone, położone nad Morzem Karaibskim i zamieszkałe przez afro-karaibskie plemię Garifuna.

7 dzień - Podróz na wyspę Flores na jezorze Peten Itza. Po południu zwiedzanie Tikal (lista UNESCO), zagubionego w sercu dżungli wielkiego miasta Majów, którego historia liczy sobie 2000 lat. Tikal jest kompleksem 16 świątyń oraz około 3 tys. budynków (m.in. pałaców, dworków, dziedzińców, tarasów, platform uroczystościowych), w którym zamieszkiwało nawet do 45 tys. osób. Centralnym punktem miasta jest plac otoczony świątyniami i akropolem. Największa z nich Świątynia Dwugłowego Węża (Świątynia IV) ma prawie 65 m. i jest najwyższą na świecie, z jej wierzchołka roztacza się wspaniały widok na cały kompleks archeologiczny i otaczającą go dżunglę.

8 dzień - Transfer na lotnisko, przelot do miasta Gwatemali. Z Gwatemali przejazd do Chichicastenango, miasteczka zamieszkanego przez plemię Majów Quiche, gdzie zrobimy spacer po barwnym indiańskim targu, na który dwa razy w tygodniu przybywają mieszkańcy okolicznych wiosek, aby sprzedać swoje towary - czas na zakupy. Zwiedzanie kościoła św. Tomasza i kościóła "Calvario del Señor Sepultado", będących doskonałym przykładem symbiozy kultury indiańskiej i hiszpańskiej; lokalni szamani do dziś wykorzystują wnętrza kościołów do swoich tajemniczych obrzędów. Później przejazd do Panajachel (45 Km), pięknie położonego miasteczka nad jeziorem Atitlan, uważanego za jedno z najpiękniejszych jezior na świecie.

9 dzień - Rejs łodzią po jeziorze Atitlan do jednego z ciekawych indiańskich miasteczek na przeciwległym brzegu jeziora - Santiago Atitlan lub San Juan La Laguna, zamieszkanych przez Indian Tz'utjil - potomków Majów. To będzie okazja do przyjrzenia się autentycznemu życiu codziennemu mieszkańców tych wiosek. Powrót łodzią do Panajachel. Po południu przejazd, do Antigua.

10 dzień - Wczesny wyjazd na czynny wulkan Pacaya. Wejście na wulkan Pacaya (2250 m npm) szlakiem wytyczonym przez stare języki lawy (dla mniej wprawnych możliwość wjazdu konno za dodatkową opłatą). Z wulkanu można podziwiać wspaniałe widoki miasta Gwatemali, jeziora Amatitlán i wulkanu Agua. Czasem można zobaczyć płynną lawę wypływającą ze szczelin krateru. Po południu, powrót do kolonialnego miasto Antigua (lista UNESCO) założonego przez Hiszpanów w roku 1543, które zachowało charakterystyczny dla epoki kolonialnej układ ulic krzyżujących się pod kątem prostym). Spacer po mieście, zobaczymy m.in. ratusz, katedrę, kościoł La Merced oraz warsztat jadeitu.

11 dzień - Przejazd z miasta Antigua Gwatemala do San Salvador. Po przekroczeniu granicy, wizyta na plantacji kawy w kolonialnym miasteczku Concepcion de Ataco z 1543 r. które się znajduje w pięknej, górzystej części Salwadoru. Pózniej wizyta w San Andres, gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne z pozostałościami po świątyniach i pałacach zbudowanych przed wiekami przez Majów; są to największe w Salwadorze pozostałości dawnego miasta zbudowanego przez tą kulturę.

12 dzień - Wykwaterowanie z hotelu i podróz drogą ladową na plazę nad Pacyfikiem w Salwadorze, zakwaterowanie w hotelu, a pózniej plazowanie, kapiel w oceanie.

13 dzień - Relaks na plaży a gdy fale wzrastają, plaża idealnie się nadaje do surfingu. W sezonie (od września do października) istnieje możliwość zorganizowania uwalniania nowo narodzonych żółwi.

14 dzień - Transfer na lotnisko. Wylot do Polski

 

Warunki

Ceny (w dolarach USD na osobę)

 • Nasze ceny nie są obecnie wyświetlane na naszej stronie internetowej, która jest przede wszystkim "wizytówką" naszych produktów w celu zaoferowania pomysłów na podróż.
 • Cayman Tours działa w zasadzie "a la carte". Większość naszych klientów prosi nas o dokonanie zmian w proponowanych programach, tak że musimy stale kalkulować nasze programy. To dlatego zdecydowaliśmy się nie umieszczać określonych cen.

Tak więc, nie wahaj się z nami skontaktować. Wyślemy Ci cenę wraz ze szczegółowym opisem wycieczki i ewenutalnie trasę „na miarę”, jeśli chcesz wprowadzić zmiany do proponowanej przez nas podróży.

W naszej cenie jest wliczone:

 • Zakwaterowanie:13 nocy w pokojach dwuosobowych z prywatną łazienką
 • Transport: Wszystkie transfery i prywatny transport w czasie wycieczki
 • Wyżywienie: Śniadania i obiadokolacje
 • Inne usługi:
  • Pilot w języku polskim w czasie całej podróży
  • Przewodnicy miejscowi o ile są konieczni
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Teczka z mapami i informacją

 

W cenie nie są wliczone

 • Loty międzynarodowe
 • Ubezpieczenie
 • Obiady
 • Napiwki i wydatki osobiste

Budżet